
Užitočné informácie
Výrobca luxusných automobilov Bentley v roku 2015 vyrobil pre šejka zo Spojených arabských emirátov 5 špeciálnych limuzín. Konkrétne ide o modely Mulsanne Grand Limousine by Mulliner. Spomínaný šejk sa ich však ani nedotkol, tieto vozidlá dokonca ani nikdy neboli prihlásené. Bentley ich teraz predáva a hoci tieto autá budú mať už druhého majiteľa, ťažko ich označiť za ojazdené vozidlá.
Spomínané automobily sú v porovnaní so štandardnou verziu Mulsanne o 7,9 centimetrov vyššie a o jeden meter dlhšie. V zadnej časti sa nachádzajú štyri sedadlá otočené v dvojiciach proti sebe, aby pasažieri na seba videli. V interiéri možno nájsť aj krištáľové poháre, prepracované čalúnenie, prvky z vzácnych druhov dreva a vysokokvalitnú kožu. Každé z vozidiel je unikátom aj v tom, že je lakované inou farbou a má inak spracovaný a dekorovaný interiér. Bentley cenu vozidiel nezverejnil, je však jasné, že nepôjde o nízke čiastky. Ostáva len dúfať, že noví majitelia vozidiel ich nebudú mať zaparkované v garáži, ale prevetrajú ich aj na cestách.
Legendárna ruská automobilka oslavuje tento rok dve významné udalosti. Jedným z nich je 50 rokov od jej vzniku a druhým je vyrobenie 30 miliónov kusov áut. Lada vyrobila prvý automobil v apríli 1970, ktorý dostal názor VAZ-2101 a tie výrobné linky, z ktorých vzišiel, využíva automobilka dodnes. Od svojho začiatku bola Lada veľmi výkonná spoločnosť. Už o tri toky neskôr od svojho vzniku mala na konce jeden milión vyrobených kusov.
Je nutné spomenúť, že Lada nepatrí medzi najpopulárnejšie a najznámejšie značky súčasnosti. Vo svete motorizmu však má nezastupiteľné miesto, pretože výrazne zvýšila úroveň mobility v niekdajšom Sovietskom zväze a ďalších štátoch a v Rusku je stále najpredávanejšou značkou. Automobily od Lady predstavujú cenovo dostupnú kvalitu a dlhoročnú tradíciu. Preto sa niet čo čudovať, že v Rusku jej stále veria milióny motoristov.
Ministerstvo vnútra pracuje na zostavení novely cestného zákona, ktorá prinesie vyššie pokuty a prísnejšie podmienky týkajúce sa obsluhy mobilného telefónu za volantom. Pokuty za používanie telefónu počas šoférovania sa mali z pôvodných 50 € zvýšiť na 100 €. Zároveň by mal byť zavedený aj úplný zákaz obsluhy mobilného telefónu pre vodičov. Zákaz sa pritom bude týkať aj všetkých ostatných audiovizuálnych a iných zariadení, ktoré má vodič počas šoférovania v ruke a môžu tak odpútať jeho pozornosť. K tomuto kroku ministerstvo pristúpilo na základe výsledkov štatistík, podľa ktorých je narábanie s telefónom jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Rezort vnútra si posvieti aj na cyklistov. Novela zákona má priniesť nové podmienky aj pre cyklistov. Po novom bude spresnená definícia územia, kde platí tolerancia užívania alkoholu. Cyklistom tak bude tolerancia platiť iba v rámci obce, od tabule, ktorá označuje jej začiatok po tabuľu, ktorá označuje jej koniec.
Rezort vnútra chce kompletný návrh novely predložiť vláde do leta tohto roka. Až o pár mesiacov sa teda dozvieme, čo všetko sa v zákone o cestnej premávke zmení.
Súčasný zákon o prevádzke vozidiel v cestnej prevádzke bol už 19-krát novelizovaný. Ministerstvo dopravy sa preto rozhodlo celý zákon komplexne prepracovať a zostavilo tak novú právnu úpravu, ktorá vstúpi do platnosti v máji tohto roku. Rezort dopravy spracoval nový zákon za účelom zosúladenia slovenských právnych noriem so smernicami a nariadeniami Európskej Únie.
Nová právna úprava upravuje postupy kontrol technického stavu vozidla, cestné technické kontroly a tiež evidenciu registračných dokladov. Ďalej sa nový zákon zameriava aj na kontrolu vozidiel, emisnú kontrolu a tiež kontrolu originality. Nový zákon taktiež v súlade s nariadením Európskeho súdneho dvoria povoľuje registráciu vozidiel s pravostranným riadením.
Mnohí vodiči sa možno potešia zmenám, ktoré nastali v zákone o PZP v dôsledku zmeny zákona o poisťovníctve. Od 1. apríla 2015 by totiž niektorí mohli výrazne ušetriť na zákonnej poistke. O aké konkrétne zmeny ide?
Inak povedané, poisťovne budú musieť pri stanovovaní cien poistného zohľadňovať škodový priebeh vodiča. Mohli to robiť aj doteraz, a niektoré aj robili, od apríla však budú musieť. Vodičovi tak bude pridelený bonus za bezškodovosť alebo malus za spôsobenú škodu. V zákone je však daná len povinnosť zohľadňovať a určovať poistné podľa tohto faktoru, neukladá však pravidlá ako to robiť. Každá poisťovňa si tak bude môcť zvoliť vlastný systém. V konečnom dôsledku by sa však priveľmi líšiť nemali, keďže budú chcieť byť navzájom konkurencieschopné. Zákon neukladá ani spôsob, ako si „škodovosť“ klientov overovať. Pre niektorých sa tak môže zdať, že zákon prináša so sebou aj viacero otáznikov, a až prax ukáže ako bude v skutočnosti táto úprava aplikovaná.
Doteraz si musel poistník, ktorému poisťovňa vypovedala zmluvu z dôvodu nezaplatenia poistného, uzatvoriť nové poistenie v tej istej poisťovni. Úprava v zákone od apríla povoľuje, že si aj v takomto prípade môže vybrať ktorúkoľvek poisťovňu. Samozrejme si musí vysporiadať vzťah s predchádzajúcou, čo predstavuje vyplatenie alikvótnej čiastky poistného až do platnosti výpovede. Potom je však už rozhodnutie výlučne na ňom.
Poisťovňa môže v už spomínanom prípade nezaplatenia poistného vypovedať poistenie s maximálne trojmesačnou výpovednou lehotou. Už sa teda nebudú vyskytovať prípady, že poisťovňa držala zmluvu v evidencii dlhšiu dobu a potom si nárokovala na doplatenie poistného.